Ramuş İpek

 

(1940, Kosova - 24 Ocak 2017) 

Türkiye'de 50. sanat yılını dolduran ressam Ramuş İpek, Son sergisini 2008 yılında açan ve o dönemden beri yeni eserleri merakla beklenen sanatçı, son iki yıldır hazırlandığı "Çıplak Gerçeklik" adlı sergisinde kendine has renk anlayışıyla doğanın coşkusunu tuvallerine yansıttı.


Türkiye'de 50. sanat yılını dolduran Ramuş İpek, 2008 yılından beri kişisel sergi açmayan ve gelen talepleri geri çeviren Sanatçımız, bu dönemi "Ağırlıklı olarak pozitif temalı eserler hayata geçiren bir sanatçı olarak, geçirdiğim sağlık sorunlarının yarattığı sıkıntıların tablolarıma yansımasını istemedim." diyerek açıklıyor. Sergilediği bu tavır ile sanatına ve mesleğine olan saygısını bir kere daha samimi ve içten gelen duygularla ifade etmiştir.
 

Resme yeni başlamışçasına ilk günkü heyecanıyla çok değerli eserler üreten sanatçının tablolarını izlerken seyirci, eserlerle bir bütünleşme içerisine giriyor. İnsanın ruhunda iz bırakan derin bir birikimin ürünü olan eserler, gerçekçi yaklaşımlarıyla da izleyiciyi kendisine çekmeyi başarıyor.


Türk resim sanatı tarihinde unutulmazlar arasında yer almaya aday. Resim sanatında üslup arayışı devam ederken, Ramuş İpek daha sanat serüvenin başlarında kendi üslubunu yaratmış ve hiç anlam arayışına girmemiştir. Kendine has renk anlayışı ve tarzıyla figüratif resmin önemli bir temsilcisi olan 74 yaşındaki sanatçı, gerek kompozisyon gerek perspektif ve ışık-gölge mükemelliyeti ile pentur resmin bizdeki anlamıyla bire bir örtüşen eserler üretmektedir.
 

İpek'in tuvalindeki boş satıhda kullandığı renklerin tonları yumuşak fırça vuruşlarıyla resmin genelinde ve arka planda ayrı bir devinim yaratıp resme hareketlilik getirmektedir. Tema olarak özellikle çiçekçi kadınlar, peyzajlar ve tarihi mekanları seçen İpek, bu tarzda biribirinden çok değerli belgesel niteliğinde pastoral eserler üretmiştir.  

Gerçek bir sanatçı çoşkusuyla,her defasında daha iyiye varma isteği ve titiz bir çalışmayla sanatındaki başarılı tutumu sürdürmekte olan Ramuş İpek,1940 Kosava doğumlu. Akademi Lisesi'ni Kosava'da bitiren santçı,1959'da ailesi ile birlikte Türkiye'ye geldi. Aynı yıl Güzel Sanatlar Akademisi'ne giren sanatçı 1964 ‘ te Cemal Tollu Atölyesi'nden mezun oldu. Akademi yıllarında seramik, gravür, fresk çalışmaları yapan sanatçı, portre ve kompozisyon dallarında ödüller kazanmıştır.


Ramuş İpek, 1982 yılında profesyonel olarak kendi atölyesinde, kendini bütünüyle resim çalışmalarına ve araştırmalarına vermiştir. Resimdeki yorum ve kişiliği ile üslubunu daha akademi yıllarında kazanmış olan sanatçının, bugün aynı yolu geliştirmekte ve zenginleştirmekte olduğunu görüyoruz.


Birçok önemli kuruluşta, özel kolleksiyonda ve yurtdışında Amerika, İspanya, Belçika, Fransa ve İtalya ‘ da eserleri bulunan Ramuş İpek, doğa ve insan sevgisini ve evrendeki barışı simgeleyen objeleri resimde kendine özgü bir üslupla ifade etmiş ve çalışmalarına yorum getirmiştir.


Son yedi yılının büyük kısmını Bodrum'da geçiren Ramuş İpek bu sergisinde çevresinde gördüğü cansız objelerin zaman içinde doğal aşınımla biçim değiştirmelerinden etkilenmiştir. Sanatçının tuvalinde bu objeler estetik formlara bürünmüştür. Resimlerine konu olan emekçi insanları işlerken sanatçı düşsel, şiirsel ve sevecen iç dünyasını yansıtmaktadır. Portrelerini dikkatle irdelediğimizde ise, bu toprakların kadınlarının duygusal ve karakteristik özelliklerini taşıdığını görürüz. Sanatçı bu çalışmalarının yanısıra geniş bilgi ve deneyimlerini 40 yıl kadar atölyesinde değişik meslek ve çevrelerden resme gönül vermiş kişilerle paylaşmış onların mükemmele ulaşması için vargücüyle destek vermiştir.
 

 

Sizde Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
İsminizE-Mailiniz

Yorumunuzu YazınızGüvenlik Kodu Giriniz :