"/>

 Sema Çulam

 

Yağlıboya çalışmalarım ortaokul yıllarında başlar.
1976 - 1977'de İzmir Devlet Resim Heykel'de (heykeltraş) Turgut Pura'nın desen çalışmalarına (2 yıl)katıldı.
1978 - 1979 İzmir-Buca Eğitim Enstitüsü Resim bölümüne( hocaları Cavit Atmaca,Şeref Bigalı )  2 yıl devam etti, sonunda Okulu bıraktı. (O yıllarda öğrenci olaylarından dolayı okul 2 yıllık bir eğitimle öğrencilerini mezun etti). Fakat resim sevdası devam etti. Çünkü resim benim için bir var oluş süreci ve ekmek, hava, su kadar gerekli bir yaşam biçimi, hayat felsefemdir. (1980) Bundan sonra sanatıma profesyonel olarak devam ettim.
2000 yılına kadar süren soyut figüratif çalışmalarım, 2000 yılında, Uluslararası Kadınlar Birliği ve Kültür Bakanlığının ortaklaşa düzenlediği Uluslararası  Resim Yarışmasında 45 ülke içinde birinci olmamla beraber, sanat hayatıma, tarz değiştirerek  devam ettim.

Sanat Felsefem:
RESİM,hayata verilen yeni bir form ve yeni bir var oluş tarzıdır.Aynı zamanda insanın duygusal ve düşünsel yapsının biçimselleşmiş anlatımıdır. İşte bende resim yaptığım anda var olduğumu hissediyorum.
Yaşadığım coğrafya üzerindeki zengin kültür, bu coğrafyada yüzyıllar boyunca yaşamış ve tarihimizi etkilemiş medeniyetlerden aldığımız kültür verileri sanatıma yön vermemde etkili olmuştur.

. Resmimde iki tarzda da beni etkileyen; insan ve kültürü, gelenekleri, yaşam ve çevre etkileşimleri toplumsal ve sosyal olaylar ve gezegenimizin yakın zamanımız da yaşamakta olduğu sancılı durumu yani habitatımızın yok oluşudur. 

. Resim yaparken her zaman heyecan duyarım ve tuvalle yani yaptığım resimle bütünleşerek resmin içinde yaşarım, bunun paralelinde müzik büyük destekcimdir. Tuval üzerindeki serüvenime müzik eşlik eder. Resim yaparken sanki başka bir boyuta ulaşırım, dış yaşamla ilgim kesilir o anki duygularımı kelimelerle anlatamam.
Sanatımla, insanların gelecek yaşamları ve yaşadıkları an için düşünmelerini ve hayal güçlerini etkilemek isterim.
Resimlerimde, çok ve titiz çalışarak, dünya ve yaşadığım kültüre sahip çıkıp, toplumsal, sosyal hayatı, doğayı ve tarihi koruyarak, sahip çıkılmasını resmettiğime inanıyorum.
Resim yapmayı çok seviyorum ve resim yaptıkça yaşadığımı hissediyorum.


    

   

  

    

Sizde Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
İsminizE-Mailiniz

Yorumunuzu YazınızGüvenlik Kodu Giriniz :